$$ \newcommand{\floor}[1]{\left\lfloor{#1}\right\rfloor} \newcommand{\ceil}[1]{\left\lceil{#1}\right\rceil} \renewcommand{\mod}{\,\mathrm{mod}\,} \renewcommand{\div}{\,\mathrm{div}\,} \newcommand{\metar}{\,\mathrm{m}} \newcommand{\cm}{\,\mathrm{cm}} \newcommand{\dm}{\,\mathrm{dm}} \newcommand{\litar}{\,\mathrm{l}} \newcommand{\km}{\,\mathrm{km}} \newcommand{\s}{\,\mathrm{s}} \newcommand{\h}{\,\mathrm{h}} \newcommand{\minut}{\,\mathrm{min}} \newcommand{\kmh}{\,\mathrm{\frac{km}{h}}} \newcommand{\ms}{\,\mathrm{\frac{m}{s}}} \newcommand{\mss}{\,\mathrm{\frac{m}{s^2}}} \newcommand{\mmin}{\,\mathrm{\frac{m}{min}}} \newcommand{\smin}{\,\mathrm{\frac{s}{min}}} $$

Prijavi problem


Obeleži sve kategorije koje odgovaraju problemu

Još detalja - opišite nam problem


Uspešno ste prijavili problem!
Status problema i sve dodatne informacije možete pratiti klikom na link.
Nažalost nismo trenutno u mogućnosti da obradimo vaš zahtev.
Molimo vas da pokušate kasnije.

Interakcija

U PajGejm programima koje smo do sada videli korisnik nije mogao da utiče na njihov rad, osim da prekine program. Ovakve programe možemo da uporedimo sa gledanjem filmova - korisnik je u suštini gledalac.

U narednom poglavlju ćemo se baviti programima u kojima korisnik ima aktivnu ulogu i može da utiče na rad programa koristeći miša i tastaturu. Postoje dva osnovna načina da naš program „zna” kada je korisnik reagovao.

  • Jedan način je očitavanje stanja miša i tastature. Iz programa možemo da pitamo koja je trenutna pozicija miša, da li je neki taster trenutno pritisnut i slično.

  • Drugi način je korišćenje sistemskih događaja. Svaka akcija korisnika (pritisak na taster miša ili tastature, otpuštanje tastera, pomeranje miša i slično) je događaj, a mi u programima možemo da dobijemo informacije o takvim događajuma i da reagujemo na njih.

U nastavku ćemo upoznati oba ova načina koji omogućavaju našim programima da reaguju na akcije korisnika.