Prijavi problem


Obeleži sve kategorije koje odgovaraju problemu

Još detalja - opišite nam problem


Uspešno ste prijavili problem!
Status problema i sve dodatne informacije možete pratiti klikom na link.
Nažalost nismo trenutno u mogućnosti da obradimo vaš zahtev.
Molimo vas da pokušate kasnije.

O projektu


O poslovima budućnosti i pripremi za njih, kao i o veštinama koje je potrebno da današnji đaci osnovnih i srednjih škola stiču da bi sutra bili konkurentni na tržištu rada, mnogo se govori. Značaj digitalnih kompetencija đaka u tim razgovorima postaje sve veći, bez obzira na izbor poziva.


Od osnivanja 2017. godine, Fondacija Petlja je kao jedan od svojih prioritetnih ciljeva postavila popularizaciju algoritamskog načina razmišljanja i približavanje algoritama najmlađim uzrastima. Rad Petlje je najprepoznatljiviji široj javnosti kroz besplatne edukativne materijale za učenje informatike i računarstva u osnovnim i srednjim školama, a tu su još i podrška takmičenjima, obuke nastavnika i druge aktivnosti u domenu neformalnog obrazovanja.


Zahvaljujući podršci nastavi informatike koju je prethodno pružala, Fondacija Petlja je od 2022. godine prepoznata kao važan partner obrazovnom sistemu na projektu Izgradnja ključnih računarskih kompetencija – ka radnoj snazi budućnosti. Ovaj projekat sprovodi Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u partnerstvu sa Ministarstvom prosvete, a uz podršku Vlade Republike Srbije.


Projekat polazi od premise da je razvoj digitalnih veština kroz formalno i neformalno obrazovanje neophodan za obavljanje poslova budućnosti, te da je podrška obrazovnom sistemu odgovornost svih nas.


Aktivnosti na ovom projektu obuhvataju:


  • modernizaciju i unapređenje svih otvorenih obrazovnih resursa za učenje informatike i računarstva u osnovnim i srednjim školama koji se nalaze na onlajn platformi net.kabinet
  • kreiranje novih materijala za predmet Digitalni svet
  • kreiranje edukativnih materijala za čak 6 stručnih predmeta u specijalizovanim IT odeljenjima
  • sprovođenje obuka nastavnika osnovnih i srednjih škola
  • unapređenje funkcionalnosti na petlja.org platformi zarad boljeg korisničkog iskustva
  • razvijanje platforme petlja.org kao proizvoda otvorenog koda
  • razvijanje rešenja za primenu veštačke inteligencije u obrazovanju poput AI asistenta za nastavnike
  • godišnje organizovanje osmodnevne Letnje škole programiranja za 100 starijih osnovaca
  • godišnje održavanje tromesečne onlajn mentorske podrške za početnike u programiranju ali i one koji se spremaju za takmičenje pod nazivom rasPETLJAvanje
  • organizovanje jednodnevnih radionica za nastavnike i učenike širom Srbije kroz inicijativu Putujuća Petlja
  • sprovođenje STE(A)M izazova za srednjoškolce i srednjoškolke
  • organizovanje konferencije Svet ispred nas namenjene nastavnicima, profesionalcima i donosiocima odluka u domenu obrazovanja.


Zajedno sa partnerima na projektu, nastavljamo da sprovodimo aktivnosti kroz koje pružamo podršku učenju programiranja i razvoju algoritamskog načina razmišljanja, kao i podizanju opšteg nivoa digitalnih kompetencija u douniverzitetskom obrazovanju.


Partneri na projektu


#
#

Na onlajn besplatnoj platformi net.kabinet učenici i učenice od prvog razreda osnovne škole do četvrtog razreda gimnazije mogu da uče informatiku prolazeći kroz interaktivne kurseve koji su kreirani u skladu sa zvaničnim nastavnim programima. Svi kursevi i prateći materijali su u potpunosti besplatni, a interaktivne komponente u njima omogućavaju učenicima da svoje prve linije koda mogu da izvrše direktno u kursu. Kursevi obuhvataju i pitalice, kratke kvizove za proveru znanja kao i zadatke za vežbu.


Sve kurseve možete pogledati na sledećoj stranici.

Letnji meseci su savršena prilika da za starije osnovce organizujemo osmodnevni, besplatni kamp na kojem imaju prilike da dodatno prošire svoja znanja i veštine kada je reč o programiranju. Letnja škola programiranja predstavlja miks učenja, druženja, izleta, a naši polaznici vole da odigraju i dobru partiju basketa, odbojke i šaha.


Više o Letnjoj školi programiranja možete saznati na sledećoj stranici.

Jesen i zima su periodi u godini kada se više vremena provodi u zatvorenim prostorijama. Upravo to je dobar povod da dok napolju pada kiša ili je isuviše hladno svi zainteresovani za programiranje pametno iskoriste svoje vreme tako što će se priključiti rasPETLJAvanju, višemesečnom onlajn mentorskom programu učenja.


Više informacija, dostupne materijale i videe sa predavanja nastalih tokom prethodnih rasPETLJAvanja možete pronaći na sledećem linku.

Šta je zajedničko trenutno najpopularnijoj društvenoj mreža TikTok i programiranju? Tačan odgovor je #TechTokChallenge koji je sproveden u saradnji za našim poznatim tik-tokerima koji su se oprobali u rešavanju algoritamskih zadataka.


Koje zadatke su rešavali, kako su se snašli sa programiranjem i sve druge informacije o samom izazovu možete pronaći na sledećoj stranici.

Svedoci smo velike tehnološke revolucije koju donosi veštačka inteligencija. Kako se alati veštačke inteligencije mogu odgovorno i pametno primeniti u obrazovanju je još uvek otvoreno pitanje. Pogledajte kako mi pokušavamo da na ovo odgovorimo u pilot fazi razvoja nove funkcionalnosti koju smo nazvali AI asistent koja je namenjen pre svega nastavnicima kako bi im bio dodatna podrška u pripremi i izvođenju nastave.


Više o AI asistentu kog smo razvili možete pogledati u sledećem videu:

U svetu brzih tehnoloških promena uloga nastavnika dobija dodatnu važnost zbog čega je kontinuirana podrška nastavnicima koji predaju informatiku u osnovnim i srednjim školama kroz obuke, seminare, radionice od izuzetne važnosti.


Više o poslednjem ciklusu obuka koji smo organizovali možete pronaći na sledećim linkovima:


Kroz obeležavanje Međunarodnog dana devojaka u IKT-u, osnažujemo, motivišemo i ohrabrujemo mlade devojke da ukoliko to žele, karijeru grade u domenu informacionih tehnologija. Ovaj dan se širom sveta obeležava svakog četvrtog četvrtka u aprilu.


Više o tome na koji način smo obeležili ovaj važan dan možete pogledati na sledećim linkovima:


Autori


Generic placeholder image
Anđelka Zečević
istraživač, Matematički institut Srpske akademije nauka i umetnosti

Anđelka Zečević je istraživač u oblasti obrade prirodnog jezika na Matematičkom institutu Srpske akademije nauka i umetnosti. Njena istraživanja su vezana za digitalnu humanistiku, društvo, medicinu, ali pre svega za matematičko modelovanje jezičkih fenomena i razvoj potpornih resursa i alata. Završila je Matematički fakultet Univerziteta u Beogradu, a doktorsko istraživanje je realizovala u zajedničkom projektu Matematičkog fakulteta i Majkrosoftovog razvojnog centra u Srbiji. Imala je priliku da poseti nekoliko istraživačkih centara u svetu i učestvuje na većem broju naučnih i edukativnih projekata.


Generic placeholder image
Velimir Radlovački
Profesor računarske grupe predmeta

Prethodnih 24 godina zaposlen u Školskom centru „Nikola Tesla“ u Vršcu kao predmetni nastavnik Programiranja, Veb programiranja, Računarskih mreža, Zaštite informacionih sistema itd. Kao ekspert učestvovao je u realizaciji više međunarodnih projekata i kreirao i realizovao više programa stručnog usavršavanja nastavnika, sve na polju računarskih nauka i informacionih tehnologija. Dobitnik je mnogobrojnih nagrada i priznanja: Najbolji nastavnik informatike, Najbolji edukator Srbije, Najbolji nastavnik grada Vršca i dr.


Generic placeholder image
Darko Perić
Nastavnik IT grupe predmeta u gimnaziji

Diplomirao je 2006. godine na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu i stekao zvanje Diplomirani inženjer elektrotehnike i računarstva – master. Nastavnik je sa dugogodišnjim iskustvom IT grupe predmeta u gimnaziji. Prethodno je radio na poziciji softver inženjera. Sa nepunih 15 godina iskustva u nastavi donosi ekspertizu u oblastima programiranja, računarskih sistema i mreža, baza podataka, web programiranja i sl. Mentor je brojnim učenicima na takmičenju iz programiranja. Istaknuti je edukator nastavnika osnovnih i srednjih škola u Republici Srbiji. Tečno govori engleski jezik.


Generic placeholder image
Duša Vuković
direktor Računarske gimnazije

Duša Vuković je direktor Računarske gimnazije. Ima preko 20 godina iskustva u nastavi programiranja i baza podataka u Matematičkoj gimnaziji i u Računarskoj gimnaziji. Od 2015. godine je nosilac zvanja Pedagoški savetnik. Od 2010. godine je instruktor kurseva za nastavnike u okviru programa Oracle Academy i vodila je obuke koje su držane u Srbiji, Crnoj Gori, Turskoj, Austriji i Češkoj republici. Radila je na udžbenicima i knjigama iz oblasti računarstva: “Računarstvo i informatika – za 4. razred gimnazija”, „Programiranje - klase i objekti“, „Veb programiranje“...


Generic placeholder image
Miroljub Seničić
Nastavnik stručnih predmeta u ESTŠ „Nikola Tesla“ u Kraljevu od 1989. godine

Predaje stručne predmete na smeru Elektrotehničar informacionih tehnologija. Ima 35 godine iskustva i rada u školi. Predmeti koje trenutne predaje su Programiranje i Primenjene informacione tehnologije. Smatra da je stalno usavršavanje u struci neophodno, te je od samog početka rada težio na razvijanju svojih stručnih kompetencija. Dugogodišnji aktivni član Zajednice elektrotehničkih škola Srbije, kao i član komisija za nastavne planove i programe u području rada elektrotehnika. Moderator u projektu Paetners in Learning (PIL). Koautor i realizator nekoliko seminara u organizaciji ZUOV-a. Dugogodišnji član Oracle Academy. Saradnik je obrazovnog portala mojaskola.gov.rs. i autor časova na portalu mojaskola.rtsplaneta.rs. Razume da je vaspitni rad sa učenicima podjednako važan kao obrazovni, pa je stalno radio na pedagoškom usavršavanju. Stekao je zvanje pedagoškog savetnika i trenutno je angažovan kao spoljni saradnik za Ministarstvo prosvete u ŠU Kraljevo. Od 2002. godine angažovan je kao koordinator za upis učenika u srednju školu za Raški okrug. Voli da prenosi stečeno znanje mladim naraštajima. Cilj mu je da utiče na njih kako bi svoja znanja i veštine upotrebili za opšte dobro zajednice i društva.


Generic placeholder image
Miodrag Vučinić
Nastavnik stručnih predmeta u ESTŠ „Nikola Tesla“ u Kraljevu

Predaje stručne predmete na smeru Elektrotehničar informacionih tehnologija. Ima 22 godine iskustva i rada u školi. Predmeti koje trenutne predaje su Programiranje, Računarske mreže i Internet servisi, Baze podataka. Smatra da je stalno usavršavanje u struci neophodno, te je od samog početka rada težio na razvijanju svojih stručnih kompetencija. Polaznik je velikog broja seminara od kojih se izdvajaju Microsoft Partners in Learning (PIL) i Oracle Academy. Tokom godina postao je koautor i realizator nekoliko seminara u organizaciji ZUOV-a. Saradnik je obrazovnog portala mojaskola.gov.rs. Razume da je vaspitni rad sa učenicima podjednako važan kao obrazovni, pa je stalno radio na pedagoškom usavršavanju. Stekao je zvanje pedagoškog savetnika, koordinator je Skening centra za Raški okrug sa sedištem u Kraljevu. Voli da prenosi stečeno znanje mladim naraštajima. Cilj mu je da utiče na njih kako bi svoja znanja i veštine upotrebili za opšte dobro zajednice i društva. Oženjen, otac dva sina, što smatra svojim najvećim uspehom. Ljubitelj je i učesnik nekoliko poznatih kvizova.


Generic placeholder image
Nikola Ajzenhamer
Inženjer serverskih tehnologija (backend)

Nikola Ajzenhamer je svoju karijeru na poziciji inženjera serverskih tehnologija gradio razvijanjem softverskih rešenja na vebu, sa akcentom na razvoju rešenja u SaaS modelu i u računarstvu u oblacima. Njegovu ekspertizu u veb domenu dopunjuje višegodišnje iskustvo na poziciji asistenta na Katedri za računarstvo i informatiku na Matematičkom fakultetu, Univerziteta u Beogradu, gde je i završio master studije na smeru Informatika. Tokom rada na fakultetu, vodio je kurseve čija je tematika bila razvoj softvera, veb tehnologije, kao i baze podataka, kako na osnovnim, tako i na master studijama.


Generic placeholder image
Svetlana Radlovački
nastavnica elektrotehničke grupe predmeta i programiranja u Školskom centru „Nikola Tesla“ u Vršcu

Već više od dvadeset godina radi kao nastavnica elektrotehničke grupe predmeta i programiranja u Školskom centru „Nikola Tesla“ u Vršcu. Veliki je ljubitelj programiranja mikrokontrolerskih platformi i interneta stvari i godinama unazad ovaj hobi i svoja znanja uspešno prenosi na učenike. Autor je nekoliko radova i priručnika iz ove oblasti. Učesnik je više međunarodnih kampova sa temom primene veštačke inteligencije i robotike u nastavi, a 2017. godine je rad svoje sekcije predstavila i na Globalnom forumu inovativnih nastavnika u Torontu (Microsoft Education Exchange). Dobitnica je nekoliko nagrada i priznanja za primenu inovativnih metoda i savremenih tehnologija u nastavi.


Generic placeholder image
Srđan Verbić

Srđan Verbić predaje statistiku i analizu podataka na fakultetu FEFA u Beogradu. Diplomirao je teorijsku fiziku, a magistrirao i doktorirao veštačku inteligenciju. Samostalno radi kao konsultant u oblastima obrazovanja i analize podataka. Ko-osnivač je „Opservatorije društvenih inovacija“. Akreditovani je trener i mentor Nacionalne akademije za javnu upravu. Prethodno je radio u Istraživačkoj stanici Petnica i u Zavodu za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja. Od 2014. do 2016. godine obavljao je dužnost ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja u Vladi Republike Srbije.


Recenzenti


Generic placeholder image
Jelena Matejić
Asistent na Departmanu za računarske nauke, Prirodno-matematičkog fakulteta, Univerziteta u Nišu

Jelena Matejić je asistent na Departmanu za računarske nauke, Prirodno-matematičkog fakulteta u Nišu. Svoju profesionalnu karijeru započela je 2019. kao istraživač, a od 2021. je u zvanju asistenta. Paralelno gradi svoj akademski put kao student doktorskih studija u oblasti teorijskog računarstva. Njena strast za predavanjem primećena je kako na regularnim nastavnim aktivnostima, tako i na projektu Fondacije Ana i Vlade Divac, gde na kursevima veb programiranja predaje od 2019. Aktivno učestvuje na radionicama, konferencijama, projektima i događajima posvećenim popularizaciji nauke i nastave.


Generic placeholder image
Nevena Buđevac
vanredna profesorka na Fakultetu za obrazovanje učitelja i vaspitača u Beogradu

Predaje više predmeta iz oblasti psihologije obrazovanja. Doktorirala je 2013. godine na Odeljenju za psihologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu. Njen istraživački fokus usmeren je na mogućnosti učenja kroz vršnjačku socijalnu interakciju i na razvoj argumentativnog mišljenja. Angažovana je na više međunarodnih projekata koji se bave obrazovanjem na različitim nivoima – od predškolskog do univerzitetskog. Recenzirala je više udžbenika za osnovnu školu i univerzitet. Autorka je više od 20 naučnih radova i jednog udžbenika za studente Fakulteta za obrazovanje učitelja i vaspitača.


Generic placeholder image
Vesna Marinković
docent na Matematičkom fakultetu Univerziteta u Beogradu

Vesna Marinković je docent na Matematičkom fakultetu Univerziteta u Beogradu na kome je 2015. godine doktorirala u oblasti automatskog rezonovanja. Njena osnovna oblast istraživanja je automatsko rezonovanje u oblasti geometrije. Koautor je većeg broja naučnih radova i predavač na većem broju konferencija u oblasti. Veliki je ljubitelj algoritmike. Ima višegodišnje iskustvo u držanju različitih algoritamskih kurseva na Matematičkom fakultetu na kojima kod studenata razvija algoritamski način razmišljanja.


Generic placeholder image
Miroslav Marić
Redovni profesor na Katedri za računarstvo i informatiku Matematičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu

Miroslav Marić radi na Matematičkom fakultetu od 2002. godine. Autor je više od 130 naučnih publikacija. Oblasti naučnog interesovanja Miroslava Marića su: veštačka inteligencija, računarska inteligencija, matematička optimizacija, metodika nastave matematike i računarstva, obrazovni softver, itd. Dobitnik je Svetosavske nagrade 2021. godine za ukupan doprinos razvoju naučno-istraživačkog rada. Dobitnik je priznanja Ličnost godine – EdTech Western Balkan Awards za 2021. godinu. Predsednik je Društva matematičara Srbije od 2021. godine. Rukovodi radom GeoGebra centra Beograd od 2011. godine.


Generic placeholder image
Petar Veličković
Naučnik-istraživač, Google DeepMind / Pridruženi profesor, Univerzitet Kembridž

Petar Veličković je naučnik-istraživač u kompaniji Google DeepMind, i pridruženi profesor na Univerzitetu Kembridž. Doktorirao je na smeru računarskih nauka na Triniti Koledžu Univerziteta Kembridž. Njegov istraživački rad se bavi geometrijskim dubokim učenjem, pogotovo grafovskim mašinskim učenjem i algoritamskim rezonovanjem. Petrov istraživački rad je korišćen u značajnom poboljšanju predviđanja vremena putovanja u Gugl Mapama, pomaganju matematičarima ka dokazivanju novih teorema, i otkrivanju novih fudbalskih strategija u saradnji sa fudbalskim klubom Liverpul.


Lektori


Generic placeholder image
Predrag Ivanović
Lektor i korektor

Predrag Ivanović, diplomirani master opšte književnosti i teorije književnosti, više decenija lektoriše razne tekstove na srpskom jeziku, od beletristike do udžbenika i naučnih radova. Počeo je s tim poslom u izdavačkoj kući „Plato“, a nastavio je saradnjom sa svim bitnijim srpskim izdavačima i Istraživačkom stanicom „Petnica“. Sa preko trideset godina iskustva u lekturi, korekturi i pripremi izdanja za štampu, donosi ekspertizu u jasnoći izraza, standardizaciji jezika i dodatnoj proveri smisla napisanog. Smatra da svako ima pravo na svoj osoben jezički izraz i poznat je po tome što svakom autoru pomaže da dođe do svog jedinstvenog glasa.


Ilustracije


Milica Erkić
Milica Erkić
Konsultant za grafički dizajn i vizuelna rešenja

Milica Erkić je diplomirala na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, smer novi mediji. Na istom fakultetu je upisala master akademske studije. Izlagala je na grupnim izložbama u Domu omladine Beograda, Kulturnom centru Beograda, Galeriji beogradske tvrđave, Galeriji FLU, Kunstlerhausu u Beču. Njeni radovi su iz oblasti konceptualne umetnosti, teorije umetnosti, fotografije, grafike, digitalne grafike i ilustracije. Od 2022. godine radi za UNDP Srbija kao nacionalni konsultant za grafički dizajn i vizuelna rešenja sa Petljinim timom.


Sava Bojanić
Sava Bojanić
Konsultant za dizajn

Sava Bojanić je iskusan dizajner i ilustrator. Završava Računarski fakultet na smeru Multimedijalni dizajn. Radio je kao konsultant za dizajn za fondaciju Petlja. Sa nekoliko godina iskustva u dizajnu i ilustraciji, on donosi ekspertizu u ilustrovanju raznih tema i vizuala i prilagođavanju novih ideja potrebnom vizualnom identitetu. Svojim zanimljivim i raznolikim ilustracijama on obogaćuje i donosi život raznim projektima i prilagođava ih širokoj publici. Značajan po njegovom radu na projektima kao što je Raspetljavanje, on Petlji doprinosi svojom kreativnošću i maštovitošću.