$$ \newcommand{\floor}[1]{\left\lfloor{#1}\right\rfloor} \newcommand{\ceil}[1]{\left\lceil{#1}\right\rceil} \renewcommand{\mod}{\,\mathrm{mod}\,} \renewcommand{\div}{\,\mathrm{div}\,} \newcommand{\metar}{\,\mathrm{m}} \newcommand{\cm}{\,\mathrm{cm}} \newcommand{\dm}{\,\mathrm{dm}} \newcommand{\litar}{\,\mathrm{l}} \newcommand{\km}{\,\mathrm{km}} \newcommand{\s}{\,\mathrm{s}} \newcommand{\h}{\,\mathrm{h}} \newcommand{\minut}{\,\mathrm{min}} \newcommand{\kmh}{\,\mathrm{\frac{km}{h}}} \newcommand{\ms}{\,\mathrm{\frac{m}{s}}} \newcommand{\mss}{\,\mathrm{\frac{m}{s^2}}} \newcommand{\mmin}{\,\mathrm{\frac{m}{min}}} \newcommand{\smin}{\,\mathrm{\frac{s}{min}}} $$

Prijavi problem


Obeleži sve kategorije koje odgovaraju problemu

Još detalja - opišite nam problem


Uspešno ste prijavili problem!
Status problema i sve dodatne informacije možete pratiti klikom na link.
Nažalost nismo trenutno u mogućnosti da obradimo vaš zahtev.
Molimo vas da pokušate kasnije.

Brojanje i sumiranje

Vrlo je čest slučaj da nas iz kolekcije podataka interesuju samo neki. Ovde ćemo vežbati kako da prebrojimo i po potrebi saberemo podatke koji nas interesuju, odnosno koji ispunjavaju neki uslov.

Brojanje

Program (algoritam) pomoću koga prebrojavamo elemente kolekcije koji ispunjavaju dati uslov u opštem obliku izgleda ovako:

br = 0
for x in kolekcija:
    if (x ispunjava uslov):
        br += 1
print(br)

Naredba x += a povećava vrednost promenljive x za a. To je u stvari skraćeni zapis naredbe x = x + a, koja promenljivoj x dodeljuje vrednost x + a.

Naredba x -= a smanjuje vrednost promenljive x za a. To je skraćeni zapis naredbe x = x - a, koja promenljivoj x dodeljuje vrednost x - a.

U našem primeru, naredba br += 1 povećava vrednost promenljive br za 1.

Primeri i zadaci

Primer - sastanak:

Vođa tima je ponudio dva termina za sastanak koji treba da se održi sutra. Svaki član tima je upisao u tabelu koji termin bi mu više odgovarao (1 za prvi termin, 2 za drugi). Ti podaci su prebačeni u prvi red programa.

Dovršiti program - skriptu, tako da za date podatke o glasanju članova tima odgovara koliko ih je glasalo za prvi, a koliko za drugi termin.

Možemo na primer da prebrojimo koliko članova tima je glasalo za prvi termin, a ostale da izračunamo na kraju.

Drugi način je da brojimo uporedo glasove i za prvi i za drugi termin.

ili, ako pretpostavimo da su podaci „čisti”, to jest da nema drugih vrednsoti osim 1 i 2:

U slučaju da podaci nisu poznati unapred nego ih treba unositi, mogli bismo da napišemo ovakav program:

Na početku ovog programa učitavamo broj glasova n, a zatim koristimo for petlju da n puta ponovimo učitavanje i brojanje jednog glasa.

Zadatak - testiranje:

Nekoliko ljudi je rešavalo test poznavanja saobraćajnih propisa, što je uslov za izlazak na praktični deo ispita. Test se smatra položenim ako je je broj netačnih odgovora manji ili jednak 3.

Na početku programa - skripte su dati rezultati testiranja jedne grupe kandidata (broj netačnih odgovora za svaku osobu koja je rešavala test). Dovršite skriptu tako da ispisuje koliko kandidata je položilo test.

Zadatak - bazen

Priprema se poseta bazenu za grupu dece. Svi koji su niži od 160 santimetara mogu da idu samo u manji u bazen. Organizatora interesuje koliko dece je niže od 160 santimetara, da bi mogao da planira grupe.

Na početku programa su date visine dece. Dopuniti program tako da ispisuje broj dece niže od 160 santimetara.

Zadatak - vlažnost

U botaničkoj bašti se kod retkih i osetljivih vrsta jednom dnevno meri vlažnost zemljišta. Vlažnost se izražava brojem od 0 do 1, a smatra se da su uslovi za razvoj bialjaka dobri kada je vlažnost između 0.3 i 0.7 (uključujući i granice).

Na početku programa - skripte su date vlažnosti izmerene tokom nekog perioda. Dovršiti skriptu tako da ispisuje broj dana kada vlažnost nije bila dobra.

Sumiranje

U jednoj velikoj grupi praktičnih problema do rezultata dolazimo tako što ga postepeno gradimo (nakupljamo) tokom prolaženja kroz podatke. Na primer, ako nam je potreban zbir nekih brojeva, do njega možemo da dođemo na ovaj uopšteni način:

zbir = 0
for podatak in kolekcija:
    zbir += podatak
print(zbir)

Kada nam treba zbir svih elemenata kolekcije, isti rezultat dobijamo i pozivom funkcije sum:

print(sum(kolekcija))

Postepeno formiranje rezultata ćemo koristiti kada nam od elemenata iz kolekcije trebaju samo neki, to jest oni koji ispunjavaju zadati uslov. U tom slučaju, postupak za računanje zbira bi uopšteno izgledao ovako:

zbir = 0
for podatak in kolekcija:
    if (podatak ispunjava uslov):
        zbir += podatak
print(zbir)

Da bismo dobili srednju vrednost podataka koji ispunjavaju neki uslov, potrebno je prebrojati i sabrati takve podatke, a onda njihov zbir podeliti njihovim brojem. U opštem slučaju to izgleda ovako:

zbir = 0
brojac = 0
for podatak in kolekcija:
    if (podatak ispunjava uslov):
        zbir += podatak
        brojac += 1
print(zbir / brojac)

Napominjemo da se u Pajtonu zbir i srednja vrednost izabranih elemenata kolekcije može dobiti i na kraći i efikasniji način. Ovde smo se odlučili za navedeni način, jer on izgleda skoro isto kao u drugim programskim jezicima.

Primeri i zadaci

Primer - Prosečan rezultat IQ testa:

Dati su rezultati IQ testa za grupu ljudi. Rezultat -1 znači da osoba nije radila test. Dovršiti program tako da ispisuje srednju vrednost dobijenu na testiranju.

Program možemo da napišemo ovako:

Zadatak - dežurstva:

U preduzeću H svi zaposleni povremeno ostaju na dežurstvu. Norma za prethodni period je 20 sati dežurstva. Svaki sat dežurstva preko norme se plaća po posebnom cenovniku. Dat je broj sati dežurstva za svakog zaposlenog, a direktor želi da zna koliko je ukupno bilo sati dežurstva preko norme.

Dovršiti program tako da ispisuje ukupan broj prekovremenih sati dežurstva.

Ako sto dobro rešili zadatak, za date podatke treba da dobijete rezultat 25, jer je \((21-20)+(23-20)+(34-20)+(25-20)+(22-20)=25\).

Zadatak - prosečan prinos:

U jednom voćnjaku posle treće godine se prati prinos šljive po stablu. Stabla sa prinosom ispod 3 kilograma se smatraju oštećenim ili obolelim i biće izvađena.

Dat je prinos svih stabala u voćnjaku. Dovršiti program tako da izračunava i ispisuje prosečan prinos zdravih stabala (sa prinosom od 3 i više kilograma).

Za date podatke treba da dobijete reultat približno 14.757 .