$$ \newcommand{\floor}[1]{\left\lfloor{#1}\right\rfloor} \newcommand{\ceil}[1]{\left\lceil{#1}\right\rceil} \renewcommand{\mod}{\,\mathrm{mod}\,} \renewcommand{\div}{\,\mathrm{div}\,} \newcommand{\metar}{\,\mathrm{m}} \newcommand{\cm}{\,\mathrm{cm}} \newcommand{\dm}{\,\mathrm{dm}} \newcommand{\litar}{\,\mathrm{l}} \newcommand{\km}{\,\mathrm{km}} \newcommand{\s}{\,\mathrm{s}} \newcommand{\h}{\,\mathrm{h}} \newcommand{\minut}{\,\mathrm{min}} \newcommand{\kmh}{\,\mathrm{\frac{km}{h}}} \newcommand{\ms}{\,\mathrm{\frac{m}{s}}} \newcommand{\mss}{\,\mathrm{\frac{m}{s^2}}} \newcommand{\mmin}{\,\mathrm{\frac{m}{min}}} \newcommand{\smin}{\,\mathrm{\frac{s}{min}}} $$

Prijavi problem


Obeleži sve kategorije koje odgovaraju problemu

Još detalja - opišite nam problem


Uspešno ste prijavili problem!
Status problema i sve dodatne informacije možete pratiti klikom na link.
Nažalost nismo trenutno u mogućnosti da obradimo vaš zahtev.
Molimo vas da pokušate kasnije.

Особине релације

vreme memorija ulaz izlaz
1 s 64 Mb standardni izlaz standardni ulaz

Релација на скупу од \(N\) елемената може се представити квадратном логичком матрицом величине \(N \times N\).

Испитати да ли је релација дата матрицом

  • рефлексивна
  • симетрична
  • антисиметрична
  • транзитивна

Напомена

Релација \(\rho\) је рефлексивна на скупу \(S\) ако и само ако је \((\forall{x \in S})(x\rho x)\), тј. ако и само ако је сваки елемент у релацији са собом. На пример, релација “бити подударан” је рефлексивна на скупу тачака у равни, а релација “бити мањи” није рефлексивна на скупу целих бројева.

Релација \(\rho\) је симетрична на скупу \(S\) ако и само ако је \((\forall{x \in S})(\forall{y \in S})(x\rho y \iff y \rho x)\), тј. ако и само ако редослед елемената у релацији није битан. На пример, релација “бити исте парности” је симетрична на скупу целих бројева, а релација “бити мањи” није симетрична на скупу целих бројева.

Релација \(\rho\) је антисиметрична на скупу \(S\) ако и само ако је \((\forall{x \in S})(\forall{y \in S})(x\rho y \land y \rho x \implies x = y)\), тј. ако и само не постоје два различита елемента који су међусобно у релацији у оба смера. На пример, релација “бити дељив” је антисиметрична на скупу природних бројева, а релација “бити исте парности” није антисиметрична на скупу целих бројева.

Релација \(\rho\) је транзитивна на скупу \(S\) ако и само ако је \((\forall{x \in S})(\forall{y \in S})(\forall{z \in S})(x\rho y \land y \rho z \implies x \rho z)\), тј. ако и само кад год је један леемент у релацији са другим, а други са трећим, онда је и први елемент у релацији са трећим. На пример, релација “бити дељив” је транзитивна на скупу природних бројева, а релација “бити бољи” није транзитивна на скупу \(\{папир, камен, маказе\}\) у познатој игри (папир је бољи од камена а камен од маказа, али папир није бољи од маказа).

Улаз

У првом реду стандардног улаза налази се број \(N\), број елемената скупа (\(1 \leq N \leq 10\)). У наредних \(N\) редова налази се низ од \(N\) нула или јединица. Нула у реду \(i\) на месту \(j\) значи да \(i\)-ти елемент није у релацији са \(j\)-тим, а јединица значи да јесте.

Излаз

У свакој од 4 линије излаз треба исписати реч da или ne. Исписане речи су редом одговори на питања да ли је релација која је задата матрицом рефлексивна, симетрична, антисиметрична и транзитивна.

Пример

Улаз

3 1 1 0 1 1 0 1 1 1

Излаз

da ne ne da

Morate biti ulogovani kako biste poslali zadatak na evaluaciju.