Садржај
Основно о базама података
Пројектовање
Задаци
Нормализација
Дизајн табела у бази података
Пример моделовања - факултет
Пример моделовања - продаја дигиталних композиција
Пројектни задатак - моделовање
Креирање табела
База података библиотеке
Упит SELECT - пројекција и селекција
Упит SELECT - спајање табела
Упит SELECT - функције и подупити
Продаја дигиталних композиција - база
Погледи
Пројектни задатак
Додаци
Пројектни задатак - моделовање¶
На основу сценарија креирати дијаграм ентитета и веза који садржи све ентитетe, атрибуте и именоване везе. Дијаграм ентитета и веза мора да задовољава правила нормализације и да не садржи ниједну више-према-више везу. Поред дијаграма, направити пропратну документацију која ће садржати опис проблема, решење проблема, као и кључне везе између ентитета.
Могуће је користити било коју идеју из задатака који су приказани у претходним лекцијама, или један од следећих примера.
Примери који следе су преузети из званичног плана и програма наставе и учења за предмет Базе података у гимназији за ученике са посебним способностима за информатику и рачунарство.
Пример 1¶
Потребно је креирати базу података у којој ћемо водити евиденцију о изложбама паса које се одржавају у Србији. За сваку изложбу потребно је знати датум и место одржавања. На изложбама се пси такмиче у категоријама. Један пас се може такмичити у више категорија и у једној категорији се може такмичити више паса. Приликом такмичења пси остварују одређене резултате. У једној категорији пас може остварити само један резултат, али може остварити више резултата у различитим категоријама. За сваког пса потребно је знати име, тежину и када је оштењен. Пас припада само једној раси, а у оквиру једне расе може да се такмичи више паса. Такође, за сваког пса је потребно чувати податке о дужини длаке и боји. Поред резултата, треба чувати додатна запажања о псу који је остварио одређени резултат. Пас може имати само једног власника, а власник може имати више паса. За власника је потребно чувати, поред података о имену и презимену, адресу и матични број. За сваког пса потребно је чувати и податак о полу.
Пример 2¶
Потребно је креирати базу података у којој се чувају подаци о туристичким аранжманима једне агенције. За туристички аранжман памте се датум поласка и повратка, укупна цена аранжмана, порез на услуге и тип путовања. У оквиру аранжмана посећује се туристичка дестинација при чему више аранжмана може бити за исту дестинацију. За дату дестинацију се чувају назив места, држава у којој се дестинација налази и цена визе ако је потребна за ту државу. Путници који путују преко туристичке агенције називају се клијенти и о њима се чувају следећи подаци: име клијента, презиме, адреса, град из којег долази клијент и број телефона. Један путник може имати више различитих аранжмана. Клијенти су на дестинацији смештени у хотелима. За сваки хотел памте се назив хотела, адреса, телефон, град, држава и категорија хотела. Клијент може више пута да борави у истом хотелу, у више различитих аранжмана. Клијенти у хотелима могу одседати у различитим собама. Због тога је потребно чувати податке о величини и цени собе, а такође и у посебној табели тип собе. Хотел се може резервисати на одређени број дана, при чему се обрачунава укупна цена боравка. Клијентима су понуђени и додатни обиласци да би учинили аранжман атрактивнијим. За сваки обилазак памте се назив обиласка и цена.