$$ \newcommand{\floor}[1]{\left\lfloor{#1}\right\rfloor} \newcommand{\ceil}[1]{\left\lceil{#1}\right\rceil} \renewcommand{\mod}{\,\mathrm{mod}\,} \renewcommand{\div}{\,\mathrm{div}\,} \newcommand{\metar}{\,\mathrm{m}} \newcommand{\cm}{\,\mathrm{cm}} \newcommand{\dm}{\,\mathrm{dm}} \newcommand{\litar}{\,\mathrm{l}} \newcommand{\km}{\,\mathrm{km}} \newcommand{\s}{\,\mathrm{s}} \newcommand{\h}{\,\mathrm{h}} \newcommand{\minut}{\,\mathrm{min}} \newcommand{\kmh}{\,\mathrm{\frac{km}{h}}} \newcommand{\ms}{\,\mathrm{\frac{m}{s}}} \newcommand{\mss}{\,\mathrm{\frac{m}{s^2}}} \newcommand{\mmin}{\,\mathrm{\frac{m}{min}}} \newcommand{\smin}{\,\mathrm{\frac{s}{min}}} $$

Prijavi problem


Obeleži sve kategorije koje odgovaraju problemu

Još detalja - opišite nam problem


Uspešno ste prijavili problem!
Status problema i sve dodatne informacije možete pratiti klikom na link.
Nažalost nismo trenutno u mogućnosti da obradimo vaš zahtev.
Molimo vas da pokušate kasnije.

Bubamara

vreme memorija ulaz izlaz
1 s 1000 Mb standardni izlaz standardni ulaz

Julijin omiljeni lik iz igrica jeste Super Bubamara, koja pored toga sto moze da leti i da sarmom smeksa protivnika, poseduje i tehnike razbijanja prepreka. U jednom delu igrice Super Bubamara leti kroz pecinu, oblika tunela, punu prepreka u vidu stalaktita (vise sa plafona) i stalagmita (izdizu se sa poda). Posto je za zaobilazenje prepreka potrebno mnogo vise vremena nego za njihovo razbijanje, Julija svoju bubamaru vodi kroz pecinu/tunel tako sto na osnovu visina prepreka pokusa da odredi visinu na kojoj bubamara treba da leti, a da pri tome naidje na sto manji broj prepreka (ne bi li izgubila sto manje vremena razbijajuci ih), pa je pusti da do kraja tunela leti ne menjajuci visinu.

Vas zadatak je da napisete program kojim bi se odredilo koliko ima visina na kojima bubamara moze da leti, a da pri tome naidje na najmanji moguci broj prepreka. Visine na kojima bubamara moze leteti su 0.5, 1.5, ..., h - 0.5.

Prva linija ulaza sadrzi dva prirodna broja n, koji predstavlja broj prepreka, i h, koji predstavlja visinu tunela. U sledecih n liniji se nalazi n celih brojeva koji predstavljaju duzine prepreka od njihovog korena do drugog kraja, pri cemu se pretpostavlja da je prva prepreka stalagmit, a da se zatim naizmenicno smenjuju stalaktiti i stalagmiti.

Izlaz sadrzi jedan ceo broj koji govori o tome koliko ima visina na kojima bubamara moze da leti, a da pri tome naidje na najmanji moguci broj prepreka. 

  • 2 <= n <= 200.000
  • 2 <= h <= 500.000
  • Bubamara moze letiti na visinama 0.5, 1.5, ..., h - 0.5.
Ulaz izlaz

6 7

1

3

Najmanji broj prepreka za dati primer je 2, pri cemu postoje tri visina na kojima buba moze da leti a gde se postize minimalni broj prepreka. Za vise objasnjenja pogledati sliku.

Morate biti ulogovani kako biste poslali zadatak na evaluaciju.